Meny

Styrelsen

Styrelsen följer upp och utvärderar Norrbottens Kommuners verksamhet mot de mål och riktlinjer som fastställs av Förbundsfullmäktige.

Varje kommun utser sin styrelseordförande eller vice ordförande som ordinarie ledamot i styrelsen. För att bredda den politiska representationen får även parti som finns representerat i minst hälften av medlemskommunernas fullmäktigeförsamlingar men inte fått ordinarie styrelseplats, en ordinarie ledamot i styrelsen. Alla ordinarie ledamöter har också en ersättare.

Styrelsesammanträden 2018

Styrelsen sammanträder 1 mars, 14 juni, 18 oktober och 6 december under 2018. 

Kommunrepresentanter

Möteskalendarium

Kalendarium för Norrbottens Kommuners sammanträden

Arjeplog
Britta Flinkfeldt, (S) ordförande
Ersättare: Albert Lestander (V)

Arvidsjaur               
Lotta Åman, (S)
Ersättare: Bjarne Hald, (C)

Boden            
Inge Andersson, (S)                                 
Ersättare: Anders Sundström (NS)

Gällivare
Jeanette Wäppling, (V)
Ersättare: Henrik Ölvebro (MP)

Haparanda
Peter Waara (S)
Ersättare: Jan-Ola Eriksson (S)

Jokkmokk
Robert Bernhardsson (S)
Ersättare: Birgitta Siljelöf (S)

Kalix
Tommy Nilsson (S)
Ersättare: Jan Nilsson (S)

 

Partirepresentanter

Helén Lindbäck, KD), Piteå
Ersättare: Anette Asplund, (KD), Boden

Thomas Olofsson, (L), Luleå
Ersättare: Hendrik Andersson, (L), Boden

Sven Nordlund, (MP), Kalix
Ersättare: Ann-Louise Hagström, (MP), Piteå

 

Kiruna
Kristina Zackrisson (S)
Ersättare: Gunnar Bergman (V)

Luleå
Niklas Nordström (S), vice ordförande
Ersättare: Anders Josefsson (M)        

Pajala
Jan Larsson (S)
Ersättare: Bengt Niska (S)

Piteå
Helena Stenberg (S) 
Ersättare: Anders Lundqvist (S)

Älvsbyn           
Helena Öhlund (S)
Ersättare: Tomas Egmark (S)

Överkalix          
Sarah Karlsson (C)                                 
Ersättare: Mikael Larsson (V)

Övertorneå
Tomas Mörtberg (C)
Ersättare: Tomas Wedestig (ÖTA)

 

Partirepresentanter

Lars Alriksson (M), Gällivare, 2:e vice ordförande
Ersättare: Linda Frohm, (M), Kalix

Margareta Henricsson, (NS), Gällivare
Ersättare: Kenneth Backgård, (NS), Boden

Robert Håkansson (SD) Piteå
Ersättare: Erik Palmqvist (SD), Gällivare

Sidansvarig: Marie Larsson